Nie przegap żadnych nowości!
Informacje o nowych wpisach prosto na Twój email.

Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowice
Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

12»

Kobiety do garów? Czyli o roli kobiet w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych

Radosław Rudziński 2023-03-05 komentarze

Kobiety do garów? Czyli o roli kobiet w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych

Kobiety do garów!? Taki tytuł budzi słuszne oburzenie, ale niekoniecznie kiedy mówimy o zakładach ceramicznych produkujących naczynia. Czy rola kobiet w funkcjonowaniu mirostowickiej „Ceramiki” została doceniona? Czy bez kobiet zakład w ogóle mógłby istnieć?

Przeczytaj całość »

Czy Mirostowice skazane były na ceramikę?

Radosław Rudziński 2022-11-20 komentarze

Czy Mirostowice skazane były na ceramikę?

Był rok 1981, wakacje. Robili to i chłopaki i dziewczyny. Szukaliśmy dobrej gliny, takiej nie za miękkiej i nie za twardej, by z jednej strony łatwo dawała się formować, a z drugiej, by po uformowaniu zachowywała nadany kształt. Lepiliśmy z niej małe kubeczki, filiżanki, wazoniki, a czasem całe zastawy stołowe. Na koniec przyozdabialiśmy kwiatami, i suszyliśmy na słońcu.

Przeczytaj całość »

Odszedł wspaniały człowiek, wieloletni pracownik zakładu

Radosław Rudziński 2022-03-05 komentarze

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dziś rano, 5 marca 2022 r. zmarł Wiesław Brukiewa, wieloletni pracownik Mirostowickich Zakładów Ceramicznych.

Pan Wiesław rozpoczął pracę w MZC w roku 1953 i pracował do 1958 r. Kolejne 7 lat przepracował w kopalni Henryk, by wrócić do ceramiki w roku 1965. Od tamtej chwili pracował nieprzerwanie do 1993 r. Łącznie w mirostowickiej ceramice spędził 33 lata. Zajmował stanowisko kierownika magazynu technicznego.

Chętnie udzielał się na naszej ceramicznej grupie Facebookowej. Prywatnie bardzo ciepły człowiek, bardzo lubiany przez wszystkich, kochany sąsiad.

Rodzinie, w imieniu własnym i całej społeczności zgromadzonej wokół MZC, składam wyrazy szczerego współczucia.

Przeczytaj całość »

XIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkół Przyzakładowych ZZTiD

Radosław Rudziński 2021-10-26 komentarze

XIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkół Przyzakładowych ZZTiD

Jest końcówka maja 1980 roku.

Do Zielonej Góry zjeżdżają prawie wszystkie reprezentacje szkół przyzakładowych przedsiębiorstw PKS z całej Polski. Nie dotarły tylko ekipy Szczecina i Rzeszowa. W końcu możemy rozpocząć XIII Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkół Przyzakładowych ZZTiD (Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców).

Przeczytaj całość »

Rozmowa w Poznaj swoje miasto Żary

2021-10-20 komentarze

Rozmowa w Poznaj swoje miasto Żary

20 października 2021 byłem gościem kolejnego odcinka programu "Poznaj swoje miasto Żary".

Z prowadzącym, Rafałem Szymczakiem. rozmawiałem o ciekawostkach na temat produkcji w Mirostowickich Zakładach Ceramicznych, o produktach i o ludziach związanych z zakładem.

Zapraszam do oglądania.

Przeczytaj całość »

Ciężkie życie kolekcjonera

Radosław Rudziński 2021-09-03 komentarze

Ciężkie życie kolekcjonera

Ciężkie jest życie kolekcjonera.

I nie mówię tu wcale o tym, że na kolekcję trzeba mieć miejsce, że szafek wciąż mało, a nocami modlisz się, aby te, które już są, nie odpadły razem ze ścianą.

Pół biedy, gdy zbierasz monety, albo znaczki, ale gdy kolekcjonujesz ceramikę robi się krucho. Wszystko jest ciężkie, wcale nie takie małe, a do tego bardzo delikatne.

Przed kolekcjonerem stoi wiele wyzwań:

  1. przede wszystkim właśnie sposób przechowywania kolekcji,
  2. po drugie katalogowanie zbiorów,
  3. i w końcu przypisanie elementów kolekcji do pozycji w katalogu.

Przeczytaj całość »

Mirostowickie Pompeje

Radosław Rudziński 2018-07-27 komentarze

Mirostowickie Pompeje

W październiku 2017 roku odwiedzili mnie wspaniali goście. Kasia i Krzysztof są z Bielska-Białej i są wykładowcami w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Dzisiaj otrzymałem od Kasi zdjęcia, które są owocem tego spotkania i oglądając je poczułem coś, czego - w związku z mirostowickimi zakładami - jeszcze nigdy nie czułem. Zawsze myślałem o MZC jako o przeszłości, o czymś co warto przypominać, o czymś przemijającym. Tymczasem zdjęcia od Kasi pokazały mi, że to nie musi tak wyglądać, że przed nami zawsze może być coś nowego, że wyroby z Mirostowic mogą zaistnieć w innej, nowej formie.

Przeczytaj całość »

Zmarł wieloletni pracownik zakładu, dyrektor Henryk Szmania

Radosław Rudziński 2018-03-16 komentarze

Zmarł wieloletni pracownik zakładu, dyrektor Henryk Szmania

15 marca 2018 roku zmarł wieloletni pracownik zakładu, dyrektor Henryk Szmania.

Od lat 60. pracował w zakładzie jako główny energetyk, potem jako główny mechanik, a w latach siedemdziesiątych jako kierownik utrzymania ruchu i inwestycji. 16 marca 1982 roku został powołany na stanowisko Dyrektora Naczelnego, które piastował do 18 kwietnia 1988 roku.

Pogrzeb odbędzie się 21 marca 2018 r. w Środzie Wielkopolskiej.

Rodzinie i najbliższym składam wyrazy współczucia.

Przeczytaj całość »

Co nowego na nowej stronie?

Radosław Rudziński 2017-12-05 komentarze

Strona mirostowice.pl powstała równo pięć lat temu! Szmat czasu z jednej strony, a z drugiej zleciało nie wiem kiedy... Nadszedł więc czas, by ją trochę odświeżyć. Odnowiłem ją graficznie a także usystematyzowałem pewne informacje. W tym artykule postaram się krótko omówić zmiany na stronie, by pomóc Wam odnaleźć na niej to, co Was najbardziej interesuje.

Przeczytaj całość »

PSP - Piękny i tajemniczy

Radosław Rudziński 2017-07-12 komentarze

PSP - Piękny i tajemniczy

PSP to jeden z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych garniturów kawowych z Mirostowickich Zakładów Ceramicznych. Dzisiaj spróbuję rozwikłać kilka tajemnic z nim związanych. Zapraszam!

Przeczytaj całość »

Komplet do grzańca

Radosław Rudziński 2017-05-14 komentarze

Komplet do grzańca

Kiedyś na giełdzie staroci kupiłem świecznik i kufelek z napisem "Karczma Słupska". Szybkie śledztwo zaprowadziło mnie do Warszawy, do czasów PRL-u, na róg ulic Czerniakowskiej i Gagarina. Karczma serwowała tam tradycyjne, polskie potrawy, natomiast jej wystrój nawiązywał do folkloru kaszubskiego.

Przeczytaj całość »

Podsumowanie wystawy

Radosław Rudziński 2015-06-27 komentarze

Podsumowanie wystawy

Wystawa jeszcze trwa, ale myślę, że już można powoli zacząć ją podsumowywać.

Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce 28 marca. Krótko omówiliśmy plan działania i rozdzieliliśmy zadania. Na spotkaniu byli obecni: Maciej Szafrański - Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „DOLINA ZIELONA”, Zbigniew Maziarz - Radny, Wiesława Zegiel - Bibliotekarka, Radosław Pogorzelec - Sekretarz Gminy, Zbigniew Witka - Sołtys, Teresa Kurzawska i ja - Radek Rudziński.

Wtedy to zgodziliśmy się co do tego, że bez pomocy mieszkańców Mirostowic wystawa będzie uboższa. Padł pomysł, aby poprosić mieszkańców, by udostępnili skarby z naszych Zakładów na czas wystawy. Nie zawiedliście! Niektórzy wypożyczyli swoje pamiątki, inni oddali by mogły cieszyć oko na wystawie i w Galerii "Mi". Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Przeczytaj całość »

Niech stanie się światłość

Radosław Rudziński 2015-01-19 komentarze

Niech stanie się światłość

Podczas jednej z ostatnich wypraw do Mirostowic przeszukiwaliśmy z bratem lasy w pobliżu zakładów. Natrafił on na nieco uszkodzoną podstawę pod lampę. Tak, tak, nasze skorupy znaleźć można wszędzie. To mi przypomniało, że Mirostowice, choć same nie sprzedawały tych lamp, to produkowały różne ceramiczne elementy, które tworzyły te arcydzieła.

W naszych zakładach powstawały elementy lamp i kinkietów, które wysyłane były do współpracujących zakładów. Były to głównie zakłady ze zjednoczenia "Polam", choć nie tylko. Na liście odbiorców znajdowały się m.in. S.I. Promień Wieliczka, D.Z.P.E. Polam Mysłakowice i Polam Wałbrzych

Przeczytaj całość »

Formy z Włocławka

Radosław Rudziński 2014-03-09 komentarze

Formy z Włocławka

Ostatnio uzupełniłem historię MZC o informację, że kiedy jeszcze nasze zakłady nie przygotowywały własnych form, to dojeżdżały one do nas z Włocławka. A to mały ślad potwierdzający ten fakt.

Zanim jeszcze zatrudniono w zakładach modelarza Eryka Figla sprowadzano formy produktów z fabryki we Włocławku.

W 1965 roku podjęto pierwsze próby wypału produktów z porcelitu. Były to kubki barowe i imbryki z grzałkami wraz z czajniczkami.

Przeczytaj całość »

Wiersz na cześć MZC

Radosław Rudziński 2013-10-23 komentarze

Wiersz na cześć MZC

Miałem iść pobiegać ale zaczęło kropić. Zrobiłem więc sobie kawkę i tak mnie na podsumowania i wspomnienia wzięło.

W tym roku mija 65 rocznica powstania zakładów i jednocześnie 20 rok od ich zamknięcia. Równe daty. Z tej okazji mam dla was wiersz napisany 3 października 1988 roku, czyli 25 lat temu, przez pana Wiesława B. z nadzieją na jeszcze długie lata pracy zakładu.

Przeczytaj całość »

Sztandar

Radosław Rudziński 2013-04-22 komentarze

Sztandar

Na jednym ze zdjęć z zakładowej imprezy widać sztandar Mirostowickich Zakładów Ceramicznych. Ciekawi Cię jego los?

Być może, przeglądając zdjęcia na naszej stronie, zwróciłeś uwagę na jedną, starą fotografię.

W tle widać sztandar z napisem Mirostowickie Zakłady Ceramiczne 1973. Został ufundowany z okazji jubileuszu 25-lecia zakładów. Sztandar wykonywany był na ostatnią chwilę i znak "Mi" nie do końca wygląda tak, jak powinien. Nie było jednak już czasu na poprawki i tak zostało. Dla mnie to zdjęcie jest dodatkowo cenne, gdyż ta pani w białym sweterku pod sztandarem to moja Babcia :)

Przeczytaj całość »

Warsztat elektryczny

Radosław Rudziński 2013-01-28 komentarze

Warsztat elektryczny

Warsztat elektryczny to jeden z najpiękniejszych budynków na terenie zakładu. Dziś w tragicznym stanie, ale mamy jedną rycinę, która przedstawia lata jego świetności.

Skan ryciny udostępnili Kasia z Sebastianem. Mają jeszcze kilka innych przedstawiających obiekty wykończone przepiękną, ozdobną cegłą z Ullersdorfer Werke.

Przeczytaj całość »

Mirostowickie wyroby w polskich filmach

Radosław Rudziński 2013-01-25 komentarze

Mirostowickie wyroby w polskich filmach

W wielu polskich filmach, zwłaszcza starszych, zobaczyć można wyroby z Mirostowic. Tutaj będę umieszczał te sceny, gdzie występują one w roli głównej.

Na początek film Girl Guide z roku 1996 w reżyserii Juliusza Machulskiego. Oprócz świetnej gry Pawła Kukiza i fatalnej gry Renaty Gabryjelskiej można tam zobaczyć filiżanki z serwisu Opal. W jednej z finałowych scen nasi bohaterowie siedzą sobie przy stole na świeżym powietrzu, w tle Tatry a na stole Mirostowice.

Przeczytaj całość »

Barburka czy Barbórka?

Maciej Malinowski 2012-12-11 komentarze

Barburka czy Barbórka?

Barburka czy Barbórka? Błąd, czy nie błąd? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie poniższy artykuł autorstwa Macieja Malinowskiego.

Przeczytaj całość »

Historia Mirostowickich Zakładów Ceramicznych

Radosław Rudziński 2012-12-10 komentarze

Historia Mirostowickich Zakładów Ceramicznych

W czasie II wojny światowej zakład został zdewastowany i zrujnowany w ponad 75%. Prawie wszystkie maszyny i urządzenia zostały wywiezione lub zniszczone. Piece ceramiczne wymagały poważnego remontu.

Przeczytaj całość »

12»