Nie przegap żadnych nowości!
Informacje o nowych wpisach prosto na Twój email.

Płonice
Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

Płonice

Radosław Rudziński 2012-12-08 komentarze

W dokumencie, który przenosił własność Ullersdorfer Werke na Państwo Polskie użyto nazwy Płonica Dolna. Skąd taka nazwa Mirostowic?

Przed wojną Mirostowice Dolne nazywały się Nieder Ullersdorf, stąd też ówczesna nazwa zakładów Ullersdorfer Werke. Tuż po wojnie używano nazw: Płonice, Płonice Dolne lub Płonica Dolna jak w dokumencie upaństwowiającym zakłady.

Skąd nazwa Płonice? Z odpowiedzią spieszy nam Tomek Zabawa - mieszkaniec Mirostowic - który wie wszystko na temat kopalni i wydobywania węgla w naszym regionie:

Jest takie Łużyckie powiedzenie, które mówi, że Bóg Stworzył piękne Łużyce, diabeł włożył pod ziemie węgiel brunatny, a górnicy wydobywali go na powierzchnię, co przez jednych zostało nazwane błogosławieństwem inni postrzegają jako przekleństwo dla Łużyc.

Węgiel brunatny w naszym regionie został zauważony dosyć wcześnie, lecz zastosowania jego jako opału jeszcze nie znano. Wychodnie węgla dochodzące do powierzchni ziemi ulegały częstym zapłonom. W starych kronikach naszego regionu z 1700 roku pisano, że z ziemi wydobywa się ogień i ludzie w okolicy wierzyli, że to lucyper bawi się ogniem. Wydobywający się co jakiś czas ogień na jednym z pól był przypisywany mieszkającemu podobno tam smokowi, który od czasu do czasu ział płomieniami, z czasem miejscom tym nadano nazwę Płonice (dawna nazwa Mirostowic).

I wszystko jasne. Po prostu żyły u nas smoki :)