Nie przegap żadnych nowości!
Informacje o nowych wpisach prosto na Twój email.

Mirostowickie Zakłady Ceramiczne

Nawilżacze

Nawilżacz Irys

Nawilżacz Łezka

Nawilżacz Motyl

Nawilżacz Słoneczko

Nawilżacz Słonecznik

Nawilżacz Storczyk

Nawilżacz Ważka

Nawilżacze to ciekawa grupa asortymentowa, która weszła do produkcji w 1975 r. Służyły - jak nazwa wskazuje - do nawilżania powietrza w mieszkaniu.

Nawilżacz wypełniało się wodą i zawieszało na grzejniku za pomocą własnoręcznie wykonanych zaczepów z drutu. Grzejnik podgrzewał wodę, która parując nawilżała powietrze. Oczywiście latem działanie nawilżacza było ograniczone, gdyż grzejniki nie grzały, ale też i zapotrzebowanie na nawilżanie powietrza było mniejsze. Warto też pamiętać, że woda paruje w każdej temperaturze, ale z różną prędkością. Zatem i na chłodnym grzejniku nawilżacz spełni swoje zadanie, choć w mniejszym stopniu.

Nawilżacze często mylone były z wazonami lub z ikebanami. Myślę, że nie jest to duży kłopot. Jeśli ktoś użyje nawilżacza jako ikebany, to tylko pozazdrościć kreatywności. W czasach, gdy w sklepach brakowało wszystkiego, ludzie radzili sobie jak mogli i często przedmioty zaprojektowane do jednego, używane było do zupełnie innego celu.

W Mirostowickich Zakładach Ceramicznych w jednym z pomieszczeń nawilżacze wklejone były w ścianę tworząc - nawet nie wiem jak to nazwać - porcelitową boazerię.